داتا
منو موبایل

داتا

سامانه مدیریت ریسک - داتا

سامانه مدیریت ریسک

در دنیای پویا و پیچیده کسب‌وکار و پروژه‌ها، مواجهه با ریسک‌های مختلف امری حتمی است و هر کداام از ریسکها به اقتضای ماهیتی که دارد، می‌تواند تأثیر بزرگی بر عملکرد، سودآوری و حتی بقای سازمان‌ها و پروژه‌ها داشته باشد. تجزیه‌وتحلیل ریسک و  مدیریت آن، فرایندی است که به سازمان‌ها و کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا ریسک فردی و ریسک کلی را پیش‌بینی، درک و مدیریت کنند. مدیریت ریسک به مدیران کمک می­‌کند تا برای رسیدن به موفقیت با به‌حداقل‌رساندن تهدیدات و به حداکثر رساندن فرصت‌ها و نتایج، وضعیت کسب‌وکار را ارتقا دهند.

بانک‌ها به‌عنوان نهادی بسیار مهم در بازار مالی و پولی، از ریسک‌های عمده این بازار مستثنی نیستند. به دلیل ارتباط مستقیم با همه افراد جامعه، ضرورت مدیریت ریسک در بانک‌ها و مؤسسات مالی در همه جای دنیا بسیار جدی تلقی شده و با جدیت دنبال می‌شود. بزرگ‌بودن ابعاد مالی و اقتصادی برخی از بانک‌ها، باعث می‌شود که در معرض ریسک‌ها و خطرات مالی قابل توجهی قرار بگیرند. در نتیجه وجود سامانه­‌ها و سیستم‌هایی که بتوانند در تجمیع اطلاعات و ساماندهی نیازمندی­ها برای شناسائی ریسک­ها کمک کنند امری ضروری و حیاتی است.

پیچیدگی و در هم تنیدگی ریسک‌ها در صنایع بزرگ، اقتضا می‌کند که مدیریت ریسک در کسب‌وکارهای چنین حوزه‌هایی از طریق راهکارهای جامع و خاصی دنبال شود. در همین راستا، داتا با طراحی و توسعه سامانه مدیریت ریسک، در تلاش است تا بخش زیادی از این پیچیدگی‌ها را پوشش دهد و شرکتهای بزرگ خصوصا بانکها را در یافتن پاسخی برای این شرایط یاری کند.

این سامانه در تسهیل انجام الزامات بانک مرکزی و شناسایی، مدیریت، گزارش‌دهی ریسک‌های بانک به صورت یکپارچه و ارائه نتایج در قالب تحلیل­های هدفمند و پیش بینی ریسک­ها کمک شایانی به بانکها و مدیران آن می‏کند. سامانه مدیریت ریسک داتا با ارائه ابزارها و داشبوردهای تحلیلی و پیش بینی ریسک­ها، باعث بهبود عملکرد و تصمیم‌گیری بانک از طریق شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک‌ها می‌شود.

مدیریت سامانه با تعریف دسترسی‌ها برای نماینده‌های واحدهای مربوطه، امکان تعریف ریسک و ورود اطلاعات را برای آن واحدها ایجاد می‌کند و در کنار این مورد، امکان تجمیع و یکپارچه­سازی بلادرنگ ریسک­های مختلف از سامانه­های مختلف نیز وجود دارد.

از جمله مزیت‌های سامانه مدیریت ریسک داتا نسبت به سامانه‌های مشابه، نوآوری در طراحی و توسعه این محصول است که باعث می‌شود جمع‌آوری داده از سامانه‌­های دیگر به صورت بلادرنگ انجام شود. با به کارگیری الگوریتم‌های هوش مصنوعی در این محصول، بانکها می‌توانند از ریسک‌های احتمالی و آتی نیز آگاه شوند و تصمیمات هوشمندانه‌تری اتخاذ کنند.

شماری از مهم‌ترین ویژگی‌ها و قابلیتهای سامانه مدیریت ریسک داتا عبارتند از:

  • ارائه راهکار جامع  برای ارزیابی ریسک‌های شناسایی شده
  • طبقه‌بندی ریسک‌های شناسایی شده
  • اولویت‌بندی، تشخیص و نمایش مهم‌ترین ریسک‌های بانک
  • مشخص‌کردن برنامه‌ها و پروژه‌های مربوط به کنترل ریسک‌ها
  • ایجاد ارتباط بین ریسک‌ها و برنامه‌ها، استراتژی‌ها، اهداف، واحدها (صف و ستاد) و خطوط کسب‌وکار بانک
  • تولید گزارش‌ها و داشبوردهای متنوع روی اطلاعات ریسک‌ها
  • امکان دسترسی به کاربران و ذی‌نفعان در واحدهای مختلف در بانک
  • مستندسازی فرایند مدیریت ریسک
  • ارتباط و واکشی اطلاعات مربوط به شاخص‌های اصلی ریسک (KRIs) از بانک اطلاعاتی(جداول) مربوطه

طراحی و پیاده‌سازی این سامانه به صورت یکپارچه و تحت وب، این امکان را فراهم می‌آورد که ورود، مدیریت و گزارش‌دهی اطلاعات ریسک‌ها به‌صورت سیستمی انجام‌ شده و در زمان و هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی شود.