داتا
منو موبایل

داتا

کشف تقلب - داتا

کشف تقلب

کشف تقلب (fraud detection) به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که هدف از اجرای آنها، پیشگری از بروز رفتارهای متخلفانه در دسترسی غیرمجاز به حساب‌ها و دارایی‌های دیگران است. این فعالیت‌ها به صورت ویژه مجموعه رفتارهایی را هدف قرار می‌دهند که در آنها سارقان با سواستفاده از برخی باگ‌ها، دست به سرقت دارایی افراد می‌زنند. استفاده از فرآیندهای کشف تقلب در  صنایع مالی، بانکی و بیمه‌ای بسیار رایج است، اما محدود به این صنایع نیست و می‌تواند در انواع کسب‌وکارها به کار گرفته شود.

تقلب و تخلفات سایبری، سالانه ده‌ها میلیارد دلار هزینه به صنعت بانکداری و بهداشت و سلامت و مشتریان آنها در سراسر جهان تحمیل می‌کند؛ نتیجه چنین مواردی، قرار دادن نهادهای مالی در معرض خطرات جدی، اثرگذاری بر مشتریان بانکها و افزایش حق بیمه بیماران خواهد بود. در همین راستا، نهادهای مختلف استراتژی‌های کشف تقلب را با هدف شناسایی و مقابله با این تلاش های مجرمانه در پیش می‌گیرند.

رفتارهای متخلفانه سایبری، طیف بسیار گسترده‌ای از اقدامات را دربرمی‌گیرند و می‌توانند مواردی مانند پولشویی، تهدیدات امنیتی، فرار مالیاتی، ارائه اظهارنامه‌های جعلی بیمه، جعل اسناد بانکی، سرقت هویت و اقدامات مالی در راستای کمک به تروریسم را شامل شوند. چنین فعالیت‌هایی عموما بیش از همه نهادهای مالی، بخش بهداشت و سلامت، بخش‌های دولتی و کارگزاری‌های بیمه‌ای را درگیر می‌کند. به همین دلیل نیاز به اتخاذ اقدامات پیشگیرانه در چنین کسب‌وکارهایی بیش از دیگر بخش‌ها حس می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی که این روزها با هدف مقابله با این اقدامات انجام می‌شود‌، داده‌کاوی است. در این روش، منابع عظیمی از داده تحت نظر قرار داده می‌شوند و با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین، الگوهای مشخصی که از بروز تخلف حکایت داشته باشند کشف می‌شوند.

از جمله مهم‌ترین کارکردهای داده‌کاوی در زمینه کشف تقلب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شناسایی الگوهایی که بروز رفتار متخلفانه و تقلب حکایت دارند
  • پیش‌بینی تقلب‌های آتی
  • اولویت‌بندی بررسی‌ها برای کشف تقلب

متخصصان داتا با به‌کارگیری انواع روش‌های داده‌کاوی، آماده ارائه سرویس‌های کشف تقلب به بانکها، نهادهای مالی و کسب‌وکارهای فعال در صنایع مختلف هستند.